TARİHÇEMİZ

TARİHÇEMİZ

Rize’nin Konumu:

Trabzon ve Erzurum havaalanlarına olan yakın konumu ve Karadeniz otoyolunun konforlu ulaşım olanakları, Rize’nin doğal olarak sahip olduğu değerleri, her mevsim ulaşılabilir bir alternatif tatil merkezi olarak değerlendirmesine olanak tanır.      

Doğu Karadeniz Bölgesi kıyı şeridi üzerinde konumlanan kent, Trabzon-Samsun ile batıya; Sarp Sınır Kapısı ile Artvin üzerinden Gürcistan’a; Erzurum üzerinden güneye ve doğuya bağlanır. Bu konumuyla Rize, tarihi boyunca İran ve Kafkasya üzerinden gelen ticaret yollarının buluştuğu önemli bir durak olmuştur.

Bazı illerin Rize’ye karayolu mesafeleri:

Ankara 840 km/Artvin 159 km/Bayburt 253 km/Erzurum 377 km/Giresun 212 km/Ordu 256 km/İstanbul 1158 km/Trabzon 76 km

 

RİZE’YE genel bakış

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin her mevsim farklı tatlar sunan kenti Rize, coğrafi konumunun sunduğu fırsatlarla bir doğa ve kültür cenneti durumundadır. Kuzeydoğu Anadolu’nun turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biri olarak yükselmeye devam ederken, yılın dört mevsiminde fırsat tanıdığı aktivitelerle gezginlerin listelerinde her geçen gün daha üst sıralara çıkmaktadır. Hem bir Karadeniz sahil kendi hem de “dağ-yayla-su” kenti olarak ziyaretçilerini kendine hayran eder.

Vadileri belirleyen dereleri, metrelerce yüksekten dökülerek Karadeniz’e karışan şelaleleri, Kaçkar’ın eteklerini süsleyen yaylaları, yayla turizminin ünlü merkezlerinden Ayder Yaylası ve İkizdere İlçesi; dik yamaçlara kurulu yayla evleri ve bu evlerdeki otantik yaşam tarzı; tarihi eskilere uzanan nadide ahşap konakları, şenliği ve horonu eksik olmayan festivalleri; doğayla yoğrulan yaratıcı, özgün ve leziz sofraları; sayısız endemik bitkisi, sık ormanlarındaki zengin hayvan çeşitliliği, buzul gölleri, Ortaçağ kaleleri, kemerli taş köprüleri termal kaynakları, özenle işlenen çay tarlaları, neşeli ve esprili insanlarıyla Rize; her yanı ve köşesiyle herkese bir davet sunar.

Rize’nin Merkez, Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere ve Pazar olmak üzere 12 ilçesi bulunur.

Ziyaretçilerini askeri, dini ve kültürel, sivil mimari örnekleri ve doğal anıtlar olmak üzere yüzlerce taşınmaz kültür varlığı, ayrıca arkeolojik ve doğal sit alanlarıyla karşılar. Bol yağış alan Kaçkar Dağları’nın eteklerine kurulu bu kent, sıkı bir akarsu ağı ile örülüdür. Zirvelerdeki buzulların erimesi ve yıl boyunca aldığı yağış böylenin her mevsim yeşil kalmasını sağlar. Bu doğal ortam, yarattığı zengin bitki ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra, bölgede trekking (doğa yürüyüşü) dağcılık, kano, rafting, motosiklet, bisiklet, heliksi ve jeep safari gibi pek çok sportif turizm faaliyetine de olanak tanır.

Kaynağını Kaçkarlar’ın zirvelerindeki buzullardan alan, yüksek debi ve rejime sahip olan ve hızla Karadeniz’e dökülen akarsularında, doğal alabalık popülasyonu zengindir ve kültür balıkçılığı da gelişmiştir.

Yaylalarda ve çayırlık alanlarda arıcılık yapılmaktadır. Çevre kirliliğinden uzak yaylalardaki çiçek çeşitliliğinin desteklediği üretim ile “Anzer Balı” bugün dünya çapında üne kavuşmuş durumdadır. Geniş ormanlarla kaplı Rize kenti, yaban hayatı konusunda da hayli zengindir. İlin güney sınırını oluşturan dağların denize akan eteklerinde çok sayıda yayla sıralanır. Bu yaylalar daha çok Hemşin, Çamlıhemşin, İkizdere gibi yerleşimler civarında yoğunlaşmış durumdadır.

Dağlardaki karların erimesi sonrasında hayvanlarıyla birlikte yaylalara çıkan yöre insanı, yaz günlerini yaylada geçirip, sonbahar mevsiminin sonunda tekrar köylerine döner. Geçmişte hayvancılık amacıyla çıkılan yaylalara günümüzde dinlenmek için de gidilir. Rize yaylaları doğal zenginlikleri, yöreye özugü mimarisi ve özgün yaşam tarzı ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Patika ağı ile birleşen bu yaylalar civarında birçok yürüyüş parkuru da bulunur. Çamlıhemşin-Ayder yerleşimi ile Yukarı Kavron Yaylası ile İkizdere-Anzer Köyü (Ballıköy), Bakanlar Kurulu tarafından “Turizm Merkezi” ilan edilmiştir. Bunların yanı sıra Elevit, Hazindag, Samistal, Sal, Pokut, Gürcüdüzü, Çağırankaya, Cimil, Vaşa, Petran ve Handüzü, Rize’nin görülmeye değer diğer yaylaları arasındadır.

Kente dair Önemli Tarihler

  • Rize’ni kurtuluşu 2 Mart
  • Çayeli’nin kurtuluşu 9 Mart
  • Pazar’ın kurtuluşu 10 Mart
  • Ardeşen’in kurtuluşu 12 Mart
  • Fındıklı’nın kurtuluşu 11 Mart
  • Atatürk’ün Rize’yi ziyareti 17 Eylül

?Kaynak:

T.C. Rize Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanmış, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bastırılmıştır.
Yayımcı: Cografika İstanbul - Gezgin için Medya Tasarımı (www.cografika.com)

 

 

Reklamlar

Bu alana reklam verebilirsiniz... Bu alana reklam verebilirsiniz... Bu alana reklam verebilirsiniz...

Sosyal Ağda Biz

Hakkımızda

Derneğimiz 2013 yılında İstanbul Büyükçekmece'de Büyükçekmece Rizeliler Derneği olarak kurulmuş olup, bir çok etkinlik ve organizsonlar düzenlemiştir...devamı...

Bizi Takip Edin

Bize Ulaşın

Dizdariye Mahallesi Hasan Reis Sokak Gül Apt No:3/6 (Havuzbaş Mevkii) B.Çekmece İstanbul

T: +90 (212) 883 21 61

F: +90 (212) 881 12 50

info@buyukcekmecerizeliler.com

Copyrights 2013 - Büyükçekmece Rizeliler Derneği

tasarım kartiarti.com K++ Yazılım ve Ajans Hizmetleri